Postup uchovnění od A DO Z

1. VĚK A FYZICKÉ PARAMETRY

Pes i fena od ukončeného 15. měsíce věku, platnost chovnosti u feny do věku 8 let, u psa neomezeně.

Skus: nůžkový (přípustný i klešťový nebo lehký předkus – bez mezery)
Psa, kterému chybí jeden nebo více zubů je možné spojovat pouze s plnochrupým jedincem!

Kohoutková výška (měřeno po dosažení roku věku):
Psi 43-48cm (tolerance 1cm)
Feny 41-46cm (tolerance 1cm)

Skus i kohoutková výška se kontroluje a měří při popisném svodu po dovršení roku věku.

2. Genetická vyšetření

  1. JE – juvenilní epilepsie 
  2. LSD – Lagotto storage disease
  3. PRA-prcd – progresivní retinální atrofie
  4. Furnishing – osrstění obočí a vousů

U všech genetických zdravotních testů platí, že chovnost je možné získat pouze s výsledkem „čistý – clear“ nebo „přenašeč – carrier“. 

Dále platí, že „přenašeč“ se smí spojovat pouze s jedince s výsledkem „čistý“. 

Vedle povinných genetických vyšetření nabízejí laboratoře i mnoho dalších možných testů. Vedle povinných testů velmi doporučujeme otestovat chovné jedince také na „línavost“ a „curly“ (kudrnatost). 

Jak a kde testovat?

Genetické testy pro plemeno Lagotto Romagnolo momentálně nabízejí tři laboratoře:

Laboklin  – odběr vzorku u veterináře
Genomia – odběr vzorku u vet. nebo na stánku Genomia na některé z mezinárodních výstav
MyDogDna – odběr vzorku u veterináře

POZOR! Odběr vzorku pro genetické testy (stěr sliznice nebo EDTA krev) musí vždy odebírat veterinář, který ověří identitu psa (čip) a potvrdí ji na žádance. Bez potvrzení identity nelze certifikát uznat za platný!

Laboratoře Laboklin a MyDogDna nabízejí také balíček kompletních genetických testů, ve kterých najdete jak testy povinné, tak i několik doplňujících nepovinných testů, včetně například línavosti, kudrnatosti, vloh pro barvy srsti atd.

3. RTG

Vyšetření dysplazie kyčelních kloubů (DKK). 

Vyšetření je možné provádět nejdříve po dosažení jednoho roku věku. RTG snímky může pořídit kterýkoli veterinární lékař, ale posouzení snímků může provést pouze oficiální posuzovatel, který má osvědčení vydané Komorou veterinárních lékařů.

Chovnost je možné získat pouze se stupněm DKK: A, B, C, přičemž jedinci s výsledkem B nebo C mohou být spojováni pouze s jedincem s výsledkem A.

Jak to probíhá?

RTG vyšetření dysplazie kyčelních kloubů probíhá v celkové sedaci. Snímky může vyhotovit kterýkoli veterinář, ale posouzení musí provést pouze specialista Komory veterinárních lékařů ČR v oboru posuzovatel DKK.

Doporučení posuzovatelé:
MVDr. Libor Vlček Klinika Vltava České Budějovice
MVDr. Milan Snášil, Brno, snasil.cz

Při vyšetření DKK je možné zároveň vyšetřit i DLK (dysplazie loketního kloubu) a OCD (osteochondroza) Tato vyšetření jsou nepovinná.

4. Výstavní požadavky

3 x výstava absolvovaná s výsledkem nejhůře „Velmi dobrá“  (pořádaná v České republice pod FCI)

Z toho: 1 x klubová výstava pořádaná KCHLS
              2 x výstava vyššího typu (mezinárodní, národní)
K žádosti o uchovnění se přikládají pouze KOPIE posudků ze TŘÍ povinných výstav. Neposílejte prosím doklady o získaných šampionátech ani posudky ze zahraničních výstav! Možno poslat i e-mailem.

5. Popisný svod

Pro získání chovnosti je nutné absolvovat popisnou přehlídku pořádanou sekcí Lagotto Romagnolo. Přehlídky je možné se účastnit od roka věku.

Součástí popisného svodu je:
Předvedení psa v pohybu
Zhodnocení exteriéru a povahy psa při detailním posouzení na stole
Kontrola skusu a chybějících zubů
Měření kohoutkové výšky

Popisný svod 26.4.2025

První popisný svod plemene Lagotto Romagnolo se bude konat při MVP České Budějovice dne 26.4.2025 
Přihláška k popisnému svodu ZDE

Předpokládaný termín dalšího popisného svodu: 12.7.2025 při Klubové výstavě Beroun

Proces uchovnění a následný chov

Postup pro uchovnění

Po splnění všech podmínek uvedených výše zašlete poradkyni chovu žádost o uchovnění (ke stažení zde). 
K žádosti o uchovnění přiložíte:
kopie genetických testů
kopii výsledku z RTG
kopii protokolu z popisného svodu
kopii tří posudků z výstav
kopii dokladu o členství v KCHLS (doklad o zaplacení členského příspěvku)
originál průkazu původu

 

Kam zaslat žádost?

Žádost o uchovnění + veškeré požadované kopie povinných dokumentů je nutné zaslat poradkyni chovu buďto poštou nebo e-mailem.  Pokud je to možné, posílejte prosím e-mailem!
V případě zasílání poštou, posílejte pouze kopie, nikoli originály!

Originál průkazu původu zašlete poštou na adresu poradkyně chovu. Průkaz původu je jediný dokument, který se posílá v originále! 

Adresa poradkyně chovu:
Stanislava Janická
Vrbice 17
384 73 Stachy
e-mail: calma@seznam.cz

Postup po uchovnění - psi

Registrace na ČMKj
Po úspěšném splnění podmínek chovnosti a uchovnění psa paní poradkyní chovu zašlete originál průkazu původu psa na plemennou knihu ČMKJ k rukám paní Věry Dvořákové (ČMKJ – Věra Dvořáková, Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4 Chodov) s volně psanou žádostí o registraci do seznamu chovných jedinců.

Registrace na webových stránkách klubu (NEPOVINNÉ)
Pro zařazení Vašeho psa do seznamu chovných psů na webových stránkách klubu zašlete Vaše kontaktní údaje (jméno, město bydliště, telefon, e-mail, www) + údaje o Vašem psovi (chovatel, datum narození, registrační číslo, výsledky zdravotních testů – pouze údaje, nikoli celé testy, barvu, výšku, skus a chybějící počet zubů) + jednu reprezentativní fotku na email sekce.lagotto@gmail.com  
Registrace psa na stránkách klubu je dobrovolná!

Postup po uchovnění - Feny

Registrace na ČMKJ
Registrace chovné feny na ČMKJ neprobíhá na rozdíl od psa ihned po úspěšném splnění chovných podmínek a uchovnění paní poradkyní chovu, ale až s prvním vrhem feny. Originál průkazu původu tedy posíláte na ČMKJ až spolu s přihláškou prvního vrhu (viz níže).

Registrace na webových stránkách klubu 
Postup při registraci chovné feny na klubových stránkách je shodný s postupem u psů.

Založení chovatelské stanice

Pokud se rozhodnete chovat a stát se chovatelem, musíte si založit chovatelskou stanici. Podrobné informace a postup pro založení chovatelské stanice naleznete na stránkách Českomoravské kynologické unie – ČMKU (zde)
Pamatujte na to, že schválení mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice probíhá napřed na ČMKU a následně na FCI v Belgii a celý proces může trvat několik měsíců. Žádejte si tedy o schválení názvu své stanice s dostatečným předstihem.

Plánování krytí

Krytí plánujte včas, Vaše fenka Vás může předčasným háráním zaskočit. Krycího psa vybírejte pečlivě a pokud si nevíte rady, paní poradkyně chovu Vám pomůže s kontrolou zdravotních údajů a příbuznosti Vámi předvybraných psů. 
O krycí list je možné žádat pouze elektronicky přes KCHLS-office (nutná registrace + platné členství v KCHLS).
Žádost o vystavení krycího listu si podejte včas! Lhůta pro standardní vystavení KL je 30 dnů, pro variantu expres je to 10 dnů. Po zpracování Vaší žádosti obdržíte krycí list e-mailem. Platnost krycího listu je 12 měsíců ode dne vydání.
Před podáním žádosti o krycí list kontaktujte majitele krycího psa a domluvte se s ním na podmínkách krytí. Majitel krycího psa má právo krytí odmítnout!

Postup po krytí

Krycí list (Doporučení ke krytí) vytiskněte ve třech kopiích a nechte si je při krytí majitelem krycího psa vyplnit a podepsat
Jednu kopii pošlete do osmi dnů po uskutečněném krytí e-mailem (nebo poštou) poradkyni chovu, druhou kopii ponecháte majiteli krycího psa a třetí kopii zasíláte na adresu plemenné knihy ČMKJ spolu s přihláškou vrhu štěňat. 
Vyplněný krycí list se odesílá poradkyni chovu i v případě, že krytí nebylo úspěšné a fenka nezabřezla!

Postup po narození štěňat

Do osmi dnů po narození štěňat zašlete poradkyni chovu e-mailem (nebo poštou) vyplněné hlášení vrhu – ke stažení ZDE
Ve třech týdnech věku štěňat (nejpozději do 28 dnů věku) zašlete na plemennou knihu ČMKJ (paní Věra Dvořáková) přihlášku k zápisu vrhu štěňat – ke stažení ZDE
K přihlášce se přikládá:
vyplněný a potvrzený krycí list
v případě Vašeho prvního vrhu kopie certifikátu ch. stanice
v případě prvního vrhu feny originál průkazu původu
kopie zkoušek a šampionátů, které chcete v průkazu původu štěňat uvádět u své feny (seznam titulů uváděných na PP ZDE ) Pozor! Šampionáty štěňat se do PP k rodičům štěňat nezapisují.
Paní Dvořáková na plemenné knize Vaše dokumenty zkontroluje, přidělí štěňatům zápisová čísla a pošle Vám přihlášku vrhu s přidělenými čísly zpět.

Jak vyplnit přihlášku vrhu?

Na přihlášku k zápisu vrhu se štěňata zapisují v pořadí: nejprve psi podle abecedy, poté feny podle abecedy. 
Vrhy začínají na písmeno, které určuje pořadí vrhů daného plemene v chovatelské stanici (pokud chováte více plemen, budete mít pro každé plemeno novou abecední řadu), první vrh tedy začíná na písmeno A …
Pozor  na  písmeno „C“ není možné ho v jednom vrhu kombinovat s písmenem „Ch“. Písmena s diakritikou se vynechávají a použití písmen CH, Q, W, X, Y je dobrovolné.

ČIpování a vydání PP

Po obdržení Přihlášky k zápisu vrhu štěňat s přidělenými zápisovými čísly necháte štěňátka u Vašeho veterináře očipovat. Obvykle se čipuje spolu s prvním očkováním po dosažení šesti týdnů věku štěňat.
Po očipování štěňat zašlete Přihlášku k zápisu vrhu štěňat potvrzenou Vaším veterinářem opět zpátky na plemennou knihu ČMKJ paní Věře Dvořákové, která Vám vydá pro štěňata průkazy původu. Průkazy původu obdržíte poštou na dobírku
POZOR! V pravém horním roku průkazů původu je kolonka pro podpis chovatele. Svým podpisem potvrzujete správnost údajů uvedených v PP Vašich štěňat.